Tu sa zobrazí logo

Menu Nokie 3650

   Základná obrazovka a základné menu


Pohľad na základnú obrazovku v režime Normál. V horných rohoch sú ukazovatele sily signálu a stavu nabitia batérie. Dva dolné nápisy definujú funkciu kláves pod displejom. Funkciu je možné podľa potreby priradiť, nie je daná od výroby.
Vypínacím tlačidlom je možné aj rýchlo prepínať režimy. Každému režimu sa dá nadefinovať iné správanie sa telefónu, iné zvonenia, obrázok na pozadí, farbu menu a pod.
Toto je ukážka nočného režimu, kedy sa mi dovoljú iba vyvolení. Nikto iný. A ešte ukážka, že hodiny na displeji môžu byť ako digitálne, tak aj ručičkové.


Nová správa sa na displeji zobrazí takto. Podobne aj neprijatý hovor a pod. Neprečítaná správa je signalizovaná aj ikonkou obálky (pod zeleným prúžkom), ktorá sa zobrazuje aj pri pohybe v menu. Na pravo od obálky je symbol aktívneho IR spojenia. Na ľavo od obálky zvonček signalizuje nastavený budík a guľka BT spojenie.


Medzi spustenými aplikáciami je možné sa rýchlo prepínať podobne ako vo Windows.
Po vstupe do menu sa objavia všetky základné položky. Je ich dosť, tak som menu rozdelil na dva zábery. Polohu v menu udávajú dva trojuholníčky nad sebou v dolnej časti.
   Telefónny zoznam
Pohľad na záznam v Kontaktoch (tel. zoznam). Najskôr na zoznam kontaktov, potom na detail jedného z nich. Je možné nadefinovať meno, priezvisko, firmu, funkciu, fotku (resp. logo), dostatok tel. čísel a ku každému číslu priradiť ikonku, preddefinovať číslo pre hovor, pre SMS, MMS. Zoznam sa dá synchronizovať s Outlookom.


Takto sa vytvára nový záznam. Je v ňom po jednej položke každého typu, ale je ich možné dopĺňať a mazať podľa potreby.


V kontaktoch sa dajú fefinovať aj skupiny osôb, ktorým je možné priradiť isté vlastnosti ako napríklad zvonenie.
   Správy
Pohľad na menu Správy som zase musel rozdeliť na dva zábery. Moje zložky - to je miesto, kde si človek môže vyrobiť vlastné adresáre a triediť do nich správy. Počet správ je obmedzený len voľnou kapacitou pamäte. Do konceptov sa ukladajú rozpísané správy. K ostatnýcm položkám podrobnejšie. Je tam totiž veľa zaujímavého.


Vytvoríme si novú správu. Výber je perfektný, nie?Na začiatok SMSka. Toto snád nepotrebuje komentár. Veď je už na displeji. Len upresním, že čísla v zelenom pásiku znamenajú počet zostávajúcich znakov do konca správy a v zátvorke počet správ, na koľko sa správa rozdelí. Veľmi mi to vyhovuje.

SMSku je možné osviežiť obrázkom zo širokej ponuky (ale zobrazí sa len na Nokii).

Takto vyzerá MMS-ka. Je možné zadať (rovnako ako pri SMS-ke) aj viac adresátov. Text som tam už nedával, veď ho vidno na predošlom obrázku. Rovnako vyzerá aj prijatá MMS-ka. Obrázok (zvuk alebo video) sa dá aj uložiť, prezerať ...


Vkladanie prílohy. Je z čoho vyberať.


A teraz si napíšeme e-mail. Dá sa využiť komplet všetko, čo aj pri MMS. Odoslanie je možné okamžite, alebo až pri nasledujúcom pripojení.


Po vstupe do zložky s mailami sa hneď telefón opýta, či sa chcem spojiť. Ak dám áno, maily sa vyberú, ak nie, vybratie môžem iniciovať ručne. Najskôr sa vyberú len hlavičky mailov a po otvorení sa vyberie aj telo správy a už je uložené v telefóne. Fungujú aj prílohy (áno, to je tá spinka). Po zmazaní správy sa sa môže zmazať aj zo servera (telefón sa na to opýta pri mazaní).


A ešte zopár nastavení správ.
   Snímky, Foto
Tu nie je veľmi čo popisovať. Pod položkou Snímky v hlavnom menu sa skrýva prehliadač obrázkov. Na obrázku je náhľad na zoznam obrázkov (resp. adresárov) v ktorých sa štvorsmernou klávesou veľmi ľahko pohybuje. V hornej časti je názov aktuálneho adresára. Snímok je možné zobraziť na celý displej a ešte aj zväčšiť na 200 a 400%.


Takto vyzerá fotenie zabudovaným foťákom. Na obrázku vidieť reálny obraz, v hornom rohu snímky ešte počet voľných záberov (podľa voľného miesta na karte alebo v pamäti). Snímky sú rozmeru 640x480. Je však možné veľkosť snímku aj zmenšiť (vhodné do tel. zoznamu na portrét) alebo nastaviť pri plnom rozlíšení režim Šero, ktorý eleiminuje šum pri slabom osvetlení.
   Profily


Už som spomínal, že vypínacím tlačidlom je možné meniť profily. Na ich nastavovanie je položka v hlavnom menu. Poradie položiek v hlavnom menu je možné meniť a ja som to hneď aj využil a štandardné Profily som odsunul inam a na ich miesto dal e-Profiles. Je to dodatočne inštalovaná aplikácia pre Symbian, ktorá dokáže možnosti profilov značne rozšíriť.


Pri nastaveniach si môžeme vybrať štandardné nastavenia, alebo nastavenie dostupné vďaka e-Profiles. Na nasledujúcich obrázkoch vidno približne čo sa dá pre každý profil nastaviť. Na obrázkoch sa nastavuje vždy základný profil Normál (ten sa nedá na rozdiel od ostatných zmazať či premenovať).
Zvonenia sú polyfonické 16 hlasné. Je ich možné nahrať z PC vo formáte MID. Dajú sa použiť ako pre hovor tak aj pre SMS. Dá sa pre každý profil definovať aj zapnutie a vypnutie Bleutooth. Napríklad ak je v aute BT HF, tak stačí vyrobiť napr. profil Auto a po nasadnutí stačí zvoliť tento profil a BT sa zapne.
Mimoriadne užitočné vlastnosti. Každému profilu možno nadefinovať, na koho má zvoniť a na koho nie. A okrem toho sa dá profil aktivovať len na istú dobu. Trebárs cestou na obed, stačí aktivovať profil Diskrétny (v divadle Tichý) a nikoho nerušíme. Po akcii som ale zvykol zabudnúť prepnúť telefón naspäť na Normál (a pol dňa ma nikto nevedel zavolať). Lenže s týmto nastavením sa telefón sám prepne.


Toto je poklad pokladov. Stačí nadefinovať rozpis a telefón si sám bude podľa rozpisu prepínať profily. V noci nikto nebude rušiť, hoci telefón je zapnutý a ráno ma šéf zobudí, hoci som zaspal do práce. Ale cez víkend môžem kľudne spať dlhšie a nikto ma rušiť nebude. Fantastické, nie?
   Hry, aplikácie


Sem sa inštalujú hry určené pre OS Symbian. Sú perfektné, farebné ale veľké. Stačí sa pozrieť na nasledujúce obrázky. Niektoré už boli v telefóne, niektoré som doinštaloval.


Pod položkou aplikácie sa skrývajú Java aplikácie (obvykle hry). Na nete je ich milión, ale nie všetky fungujú a mnohé nedokážu využiť veľký displej. Ale je z čoho vyberať a sú malé.
Aspoň pár ukážok. Klasika - míny. A ešte Prince of Persia. Viac obrázkov nedávam, lebo tie Javácke hry nie sú až také pekné a farebné ako pre Symbian.
   Extra


Toto je tiež zaujímavá položka. Skrýva sa v nej také užitočné kadečo. Okrem Handy Safe je všetko už od Nokie. Samozrejme aj tu je možné ikony poprehadzovať a popresúvať z hlavného menu.


Hodiny sú vlastne iba obyčajný budík, ktorý človeka ráno v zvolený čas zobudí.
Poznámky používam na zaznačenie kadečoho možného, čo chcem mať dlhšie v mobile. Obvykle nejaké múdrosti, ktoré som kdesi počul alebo inakšie užitočnosti. Pohľad na zoznam poznámok chýba (na obrázku je otvorená len jedna konkrétna poznámka), tekže človek má k dispozícii neobmedzený počet čistých nekonečných riadkovaných "listov".
No comment.


Kalkulačka sa v mobile stále zíde. Táto je pekná veľká.
Informácie o pamäťovej karte. Najskôr zjednodušené a potom aj podrobné.
   Kalendár, úlohy
Kalendár umožňuje definovať schôdzky, výročia a časované pripomienky. Stačí zadať odkedy - dokedy a kedy sa má ozvať upozornenie. Kalendár sa dá synchronizovať s Outlookom. Na snímke je mesačný a týždenný prehľad.


Toto ešte patrí ku kalendáru. K úlohám obrázok nemám, lebo je to len obyčajný zoznam úloh s dátumom zaradenia úlohy do zoznamu. Jednoduché a užitočné. Ja to rád používam, lebo mi stále niečo napadne, čo treba spraviť. Hneď si to poznamenám.
   Pripojenie


Miesto, kde sa dá zapínať a vypínať bluetooth a infračervené pripojenie. U BT sa dá všeličo aj nastavovať. infračervené sa dá len zapnúť.
Nastavenia BT a nájdené párové zariadenia. Zariadenia sa dajú aj autorizovať a potom už nevyžadujú pri každom spojení heslo. Celkovo považujem BT za užitočnú vec, často ho používam na posielanie súborov a samozrejme na pripojenie k internetu cez mobil.
   Služby
Pod názvom Služby sa skrývy WAP prehliadač. Po otvorení položky Složby sa objaví zoznam záložiek (odkazov) na wap stránky. Ale taktiež je možné stránky aj uložiť do pamäte a potom sa k nim vrátiť bez nutnosti sa pripojiť.
Po zvolení niektorej zo záložiek prebehne pripojenie a načítanie stránky.


   Denník


Denník je vlastne súpis všetkého možného. Teda jednotlivých hovorov, doby hovoru a prenesených dát. Samozrejmosťou je možnosť počítadlá po zadaní kódu nulovať. Užitočný je aj chronologický súpis kompletnej komunikácie (hovory, dáta a aj SMS). Obrázok z pochopiteľných dôvodov neprikladám. Ikonka vždy označuje, či je to príchodzia alebo odchodzia komunikácia, farba ikony a text zase typ.
A ešte nejaké možnosti nastavenia denníka a záznamov v ňom.
   Nástroje


Väčšina vecí sa síce dá nastaviť priamo na mieste, kde sa nachádzajú, ale aj napriek tomu zostalo ešte veľa ďalších nastavení. Jedná sa hlavne o nastavenia vlastností telefónu či siete.

Profily sú tie štandardné profily. Ja som ich z hlavného menu presťahoval sem. ScreenTaker je program na snímanie obrazovky. Ním som vytvoril túto galériu a je doinštalovaný.

Opäť dlhšie menu, takže som ho rozdelil na dve obrazovky. Jednotlivé položky snáď nepotrebujú komentár. Ďalej nasledujú pohľady na jednotlivé položky nastavení. Niektoré nie sú kompletné, ale to sa dá zistiť podľa šípok na spodku.


Tu je dôkaz, že pozadie a aj vlastnosti kláves pod displejom sa dajú definovať. Ja mám Úlohy a Foto, keďže úlohy často používam a fotoaparát treba mať poruke.


Správca aplikácií je nástroj, ktorý sa veľmi podobá na zoznam inštalovaného SW vo Windows. Tu sú všetky aplikácie pre Symbian (nie Java). A je ich možné odinštalovávať.


Tu sa nastavujú možnosti presmerovania hovoru a sú zrejme štandardné, lebo je to služba siete.


Takto vyzerá definovanie rýchlej voľby. Ja to nepoužívam, takže tam nič nadefinované nemám. Teda okrem tlačidla "1". Každá Nokia po podržaní klávesu "1" vytočí odkazovú službu.


AppMan je doinštalovaná aplikácia a zobrazuje kopec informácií o telefóne, nainštalovaných či spustených aplikáciách. Taký šikovný programík.
   Ostatné
V tejto položke sa skrýva komplet nápoveda k položkám v menu a vlastnostiam. Pomocník je dostupný ale aj pri každej funkcii a netreba chodiť sem.


RealOne Player je prehrávač videí. Ale zázraky sa nekonajú, zvláda to len videá v špecálnom formáte. Takže na PC treba konvertovať (ale to treba aj tak, kto má na PC také malé videá) alebo natáčať mobilom.
Pod názvom SIM sa skrývyjú štandardné služby SIM karty ako telefónny zoznam, pevný zoznam či SIM Toolkit. Veci, ktoré sa pri ostatných vlastnostiach telefónu temer stratia.


Tu sú dva doinštalované programy na správu súborov. eFileman a Handy File. Každý má svoje výhody, lebo každý má prístup inam. Nižšie vidno aj možnosti práce so súbormi, pohľad na adresár s obrázkami a zvoneniami (polyfonickými a bežnými). Možnosti sú na telefón viac než výborné.


Toto sa zobrazí po stlačení vypínacieho tlačidla. Ak sa podrží dlhšie, telefón sa vypne a ak kratšie, zobrazí sa táto ponuka. Položka zablokovať telefón uzamkne telefón heslom a nikto bez hesla sa už k dátam či hovoru nedostane. Pohľad na úvodné logo po zapnutí, nabíjanie či uzamknutú klávesnicu (zámok je aj automatický, čas sa dá nastaviť) sa mi nepodaril.
 

© 25.10.2004