Tu sa zobrazí logo

iPAQ 614c v praxi

(alebo od Symbianu k Windows Mobile)

Po dlhom čakaní a neustálych obavách, či sa iPAQ 614c na náš trh dostane (na ten americký sa iPAQ 610 napokon nedostal vôbec) som sa nakoniec dočkal. A to čakanie stálo za to!
(pre popis obrázkov nad nimi podržte ukazovateľ myši, väčšinu obrázkov je možné kliknutím aj zväčšiť)

iPAQ 614c v plnej kráse

Na úvod hneď uvediem, že doposiaľ som používal Nokiu N73. Preto budem s týmto telefónom často porovnávať. Operačný systém Windows Mobile však pre mňa nie je novinkou, lebo súbežne s mobilným telefónom som už od roku 2001 používal vždy aj PDA. Niektoré vlastnosti som sa však aj napriek tomu popísal, aby si dokázali urobiť lepší obraz o zariadení aj užívatelia, ktorí sa s OS Windows Mobile ešte nestretli.
 
  BALENIE

Prvé prekvapenie ma čakalo hneď po doručení zásielky. U bežných PDA-čiek som zvyknutý na podstatne väčšie škatule plné príslušenstva a návodov. iPAQ 614c je balený v pomerne farebnej papierovej škatuli s lesklým povrchom, ktorá svojimi rozmermi korešponduje s obalmi bežných Nokií. V balení prelepenom papierovou plombou HP je okrem samotného iPAQ-u a batérie ešte nabíjačka, ktorá sa skladá vlastne z troch častí. Na samotné telo nabíjačky sa nasadí adaptér do zásuvky (Európsky alebo Britský) a do štandardného USB konektora sa pripojí bežný USB kábel zakončený mini USB konektorom. Vďaka tomu nie je problém využiť na nabíjanie aj počítač, resp. kábel, čo máte pri počítači napríklad od foťáku či MP3 prehrávača. V balení som našiel ešte stereo handsfree súpravu vybavenú aj mikrofónom s možnosťou prijať hovor alebo regulovať hlasitosť. Súprava je zakončená uhlovým mini USB konektorom. Okrem toho sa v balení nachádza už iba zopár tenkých knižočiek a jedno CD typu Getting started. Na obale avizovanú ochrannú fóliu na displej som však v balení nenašiel.

Balenie, v ktorom sa skrýva vytúžený smartphone. Pohľad na otvorené balenie. Pribalené USB slúchadlá.
 
  ROZMERY A VZHĽAD

Až na jedno nepríjemné prekvapenie, ku ktorému sa neskôr dostaneme mi iPAQ 614c pripravil len samé príjemné prekvapenia. Jedným z nich sú aj rozmery samotného smartphonu. Psychicky som sa pripravoval na to, že iPAQ bude dosť veľký a dosť ťažký. V porovnaní s Nokiou N73 je však približne rovnako vysoký (je vyšší o cca 6 mm), je širší asi o 10 mm a tenší o jeden či dva mm. Skutočne si neviem predstaviť, ako by sa dal vyrobiť menší smartphone, na ktorom je 2,8“ displej a telefónna klávesnica prijateľných rozmerov. Aj napriek tomu, že iPAQ váži približne 150g, nezdá sa mi ťažký. Keď ťažkám v jednej ruke Nokiu N73 a v druhej iPAQ, nepríde mi to, že by bol iPAQ výrazne ťažší. Jeho hmotnosť by som nazval ako primeranú veľkosti. Čo sa o niektorých konkurenčných zariadeniach úplne nedá povedať, lebo pôsobia po uchopení do ruky ako nepodarená plastová maketa.

V ruke sa však iPAQ drží výborne (asi lepšie ako N73) a nemá tendenciu sa vyšmyknúť, čomu určite napomáha hlavne mierne pogumovaný povrch matných čiernych častí, ktoré tvoria celú zadnú stranu a olemovanie prednej strany. Všetky strany sú temer pravouhlé a majú len mierne zaoblenú hranu, čo však pri držaní nevadí. Celkovo iPAQ pôsobí hodnotne a elegantne, neprináša žiadne módne výstrelky. Na prvý pohľad sa iPAQ tvári ako bežný telefón konzervatívneho vzhľadu s nezvyčajne veľkým displejom a rozhodne by sa za neho nemusel hanbiť ani manažér v obleku. Jeho konštrukcia je oproti Nokii N73 až prekvapivo pevná a kompaktná.

SIM karta a pamäťová karta micro SDHC sú umiestnené pod batériou (úctyhodných rozmerov). Výmena ktorejkoľvek karty tak vyžaduje vypnutie iPAQ-u, odstránenie zadného krytu a vybratie batérie. To určite nepoteší tých, ktorý pravidelne menia karty. Okrem toho je uchytenie kariet dosť nezvyklé a nie som si istý, či by uchytenie vydržalo časté vymieňanie karty. Ja osobne to však nepovažujem za problém.

Prvé zapnutie. Spodná strana obsahuje tlačidlo na reset, miniUSB konektor, na rohu je putko a na ľavej strane dve tlačidlá a páčka. Na hornej strane je prepínač profilov, na pravom boku tlačidlo spúte fotoaparátu a krytka konektora externej antény. Odkrytovaná batéria a stylus v plnej dĺžke. Konektory pre SIM kartu a microSD kartu..
 
  KLÁVESNICA A OVLÁDANIE

Samozrejme najrýchlejším a najefektívnejším spôsobom, ako iPAQ ovládať je stylus. O tom niet pochýb. Ale často, keď človek kráča, cestuje v natriasajúcom sa dopravnom prostriedku, prípadne má v jednej ruke tašku, príde k slovu ovládanie jednou rukou (čo je hlavným dôvodom, prečo som si vybral toto zariadenie vybavené klasickou telefónnou klávesnicou). V skutočnosti ovládanie nie je až takým problémom, ako by sa zdalo. Asi najkontroverznejšou časťou celého zariadenia je klávesnica, resp. ovládacie koliesko Smart Touch Wheel, ktorým výrobca nahradil klasické štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovacím stredom. Tohto riešenia som sa skutočne veľmi obával, asi ako väčšina prípadných záujemcov.

Kto má skúsenosti s iPodmi, určite si vie predstaviť ako funguje Smart Touch Wheel. Stačí sa prstom zľahka dotknúť mierne vyvýšeného kolieska a krúživými pohybmi po obvode kolieska sa docieli rovnaký efekt, ako keby sa opakovane stláčalo bežné štvorsmerné tlačidlo vľavo, resp. vpravo. Rýchlosť pohybu v menu závisí od rýchlosti pohybu prstom po koliesku. Je to využiteľné na pohyb temer v každej aplikácii či v nastaveniach. A je to pomerne návykové. Po krátkom tréningu nie je problém zastať na požadovanej položke. Istým nedostatkom je, že vybranú položku nie je možné potvrdiť poklepaním po strede klávesnice, alebo stlačením tlačidla 5. Na potvrdenie slúži tlačidlo Enter na pravej strane. Je to však len o zvyku, nemôžem to však označiť za najideálnejšie riešenie.

Hneď sa naskytne otázka, ako sa pohybovať smerom hore alebo dole? Našťastie inžinieri v HP mysleli aj na toto. Stačí položiť prst do stredu kolieska a potiahnuť ho jedným zo štyroch smerov. Takto sa docieli skok o jednu položku/riadok jedným zo štyroch smerov. Teda aj hore alebo dole. Pokiaľ sa prst na koliesku chvíľu drží, tak sa pohyb daným smerom začne opakovať. Rýchlosť opakovania sa je možné nastaviť v menu. Komu by ovládanie kolieskom nevyhovovalo, môže ho v menu vypnúť úplne, ale načo by to robil, že?

Šikmý pohľad na klávesnicu so Smart Touch Wheel. Pohľad na klávesnicu. A ešte iný pohľad na klávesnicu. Podsvietenie klávesnice.
 
Ešte by som sa vrátil k videám ovládania zverejneným na internete. Ovládanie kolieska je bezproblematické, pokiaľ sa iPAQ drží v ruke. Pokiaľ len tak leží na stole a ovláda sa prstom, koliesko už tak spoľahlivo nepočúva. Zrejme práve pre tento fakt obvykle nepôsobia na internete zverejnené videá ovládania úplne dobrým dojmom.

Samozrejme nesmiem vynechať ani samotnú klávesnicu. Tvorí ju 20 tlačidiel, ktoré sú geometricky usporiadané do presnej matice 5x4 a sú od seba oddelené priamymi medzerami. Klávesnica má lesklý povrch, ktorý môjmu oku lahodí. Vzhľadu (nie však ergonómii písania) napomáha aj fakt, že jednotlivé tlačidlá tvoria jednu veľkú rovnú plochu. Jedine tlačidlá so zeleným a červeným slúchadlom, ako aj tlačidlo „C“ a číslo 5 majú malý výstupok pre ľahšie nahmatanie. Ale samotné navigačné koliesko tiež pomáha pri orientácii na klávesnici bez nutnosti sa pozerať. Jednotlivé tlačidlá sú zhotovené z číreho plastu a ich popis je zo spodnej strany, tak nehrozí časom ich prešúchanie a nepekné presvitanie podsvietenia na hranách. Popisy tlačidiel, sú v podstate za všetkých okolností dobre viditeľné, čo nie je až také samozrejmé u pomerne bežných strieborných klávesníc s podsvietenými popismi. Večer je klávesnica temer rovnomerne podsvietená na modro. Pokiaľ sa klávesnica nepoužíva, tak nie je podsvietená (nezávisle na displeji), čo šetrí energiu. Sila potrebná na stlačenie tlačidiel je primeraná, príde mi veľmi podobná ako u Nokie N73, ktorá má však menšie tlačidlá. Napriek tomu mám ešte stále trochu problémy s preklepmi, za čo môže jednak nulové hmatové odlíšenie tlačidiel od seba, ako aj mierne odlišná funkcia niektorých tlačidiel. Zvyk je železná košeľa.

Nad blokom klávesnice sa nachádzajú ešte 2 kontextové tlačidlá. Ich stlačenie má rovnakú funkciu, ako ťuknutie stylusom na dva textové popisy na spodnej lište displeja. Na vstup do menu sa používa tlačidlo s logom Windows a princíp funkcie je obdobný ako na stolnom počítači. Po jeho stlačení sa zobrazí prúžok s predvolenými resp. naposledy použitými programami. Červené a zelené slúchadlo funguje ako zrejme u väčšiny telefónov na vytočenie alebo ukončenie hovoru. Po stlačení zeleného tlačidla sa sprístupní aplikácia, v ktorej sa spravujú kontakty. Je tu možné vytočiť číslo na SW klávesnici, vyhľadať mená v telefónnom zozname (teda v kontaktoch) alebo si prehliadať register hovorov. Červeným tlačidlom je možné sa okamžite dostať na úvodnú obrazovku Today. Tlačidlo OK na rozdiel od červeného slúchadla nahrádza ťuknutie stylusom na ikonu X/OK v pravom hornom rohu. Kto však nemá s OS Windows Mobile skúsenosti, mal by vedieť, že červeným slúchadlom, ani tlačidlom OK sa aplikácia neukončí a stále beží na pozadí. Preto odporúčam nainštalovať nejakú aplikáciu, ktorá význam tohto tlačidla dokáže zmeniť a ukončiť tak aplikáciu.

Detail klávesnice. Detail ovládacej páčky s dvojicou tlačidiel. Povysunutý stilus a pripojený konektor nabíjačky. Smart Touch Wheel je možné deaktivovať.
 
Na ľavej strane nájdeme ešte tlačidlo na otáčanie displeja. Jeho význam asi vysvetľovať nemusím, otáčanie pracuje rýchlo a spoľahlivo.

Vypínacie tlačidlo v pravom dolnom rohu si zaslúži samostatný popis, nakoľko pre doterajších majiteľov klasických telefónov bude jeho funkcia zo začiatku dosť neobvyklá. Jeho krátkym stlačením sa totiž zariadenie nevypína, ako by sa na prvý pohľad zdalo, ale sa úplne vypne iba displej (ako podsvietenie, tak aj zobrazenie) a klávesnica prestane s výnimkou zapínacieho tlačidla reagovať na dotyky a stlačenia. Telefón však aj naďalej funguje. O jeho stave na rozdiel od Nokie N73 (kde iba neužitočne blikala jedna modrá LED dióda, ktorá sa snaží majiteľovi naznačiť, že hoci je displej zhasnutý, telefón je stále zapnutý) pomerne rozumne informuje dvojica LED diód nad displejom. Takto sa dá získať pohľadom na smartphone informácia o tom, či sa iPAQ nabíja, resp. je už plne nabitý, či je zapnutý Bluetooth resp. WiFi, či je aktívny telefónny modul alebo či nemám zmeškaný hovor. Pokiaľ chcem začať s telefónom pracovať, musím displej a klávesnicu zapnúť uvedeným tlačidlom. Pokiaľ však príde hovor alebo správa, telefón „ožije“ sám. Úplné vypnutie zariadenia sa robí dlhým stlačením tlačidla na vypnutie.

Určite mnoho ľudí zaujíma, ako je to s blokovaním klávesnice. V princípe existujú 3 možnosti, ako mať klávesnicu blokovanú. Spôsob zablokovania je u všetkých troch možností rovnaký, použije sa buď vypínacie tlačidlo spomínané v predošlom odstavci, alebo sa zariadenie po užívateľsky definovanom časovom intervale nečinnosti „vypne“ samo. Pokiaľ nie je aktivovaná žiadna ochrana, iPAQ reaguje na jediné tlačidlo a to vypínacie. Takže do istej miery je už aj toto zámkom klávesnice. Komu to ale nestačí, môže si aktivovať funkciu Keyguard, ktorá po zapnutí displeja vypínacím tlačidlom ne displeji zobrazí informáciu, že je potrebné stlačiť ľavé kontextové tlačidlo a následne pravé. Až potom sa klávesnica odblokuje. Tretím najbezpečnejším spôsobom je aktivovať si zablokovanie zariadenia. Po zapnutí je potrebné pre odblokovanie zadať číselnú alebo alfanumerickú kombináciu, inak sa zariadenie nedá používať.

Po stranách prístroja nájdeme len niekoľko ovládacích prvkov ako spúšť fotoaparátu, ovládanie hlasového záznamníka, tlačidlo OK alebo tlačidlo na zmenu profilov (bohužiaľ štandardne len dvoch, zvonenie, alebo vibrovanie bez zvukov). Na ľavej strane nájdeme ešte malú páčku, ktorá má podobnú funkciu ako Smart Touch Wheel. Teda zabezpečuje posun smerom hore alebo dole a stlačením sa vybraná položka potvrdzuje (ako klávesou Enter). Ja ju obvykle využívam pri hovore na reguláciu hlasitosti slúchadla, alebo ak si na displeji niečo len tak čítam. Pokiaľ sa iPAQ drží v ľavej ruke, ovládanie páčky je pohodlné. Tlačidlom OK nad páčkou sa okná zatvárajú, resp. minimalizujú.

Stylus je zasunutý v kryte batérie na ľavej zadnej strane prístroja. Vyťahuje sa smerom dole a je teleskopický, vďaka čomu je jeho dĺžka po vytiahnutí temer rovnaká, ako výška celého iPAQ-u. Ovládanie stylusom je pohodlné a rýchle. Jeho umiestnenie však nie je pre praváka na úplne ideálnej strane, nakoľko telefón zvyknem držať v ľavej ruke a stylus v pravej. Kto mal nejaké PDA, istotne vie, že časom sa uloženie stylusu vychodí a už nebude držať na svojom mieste tak, ako za nova (výnimkou je snáď len iPAQ hx4700 s horčíkovým telom). Preto inžinieri od HP zaslúžia pochvalu za to, že je stylus v zadnom kryte, ktorý je možné v prípade potreby ľahko vymeniť za nový.

Nastavenie zámku klávesnice a funkcie Keyguard. Hláška funkcie Keyguard po zapnutí. Nastavenie ochrany kódom. Obrazovka na zadanie ochranného kódu.
 
  DISPLEJ

Doposiaľ som sa tešil z veľmi dobrého a veľkého displeja mojej Nokie N73. Odteraz sa už ale teším z ešte lepšieho a väčšieho displeja iPAQ-u 614c. Samotný displej hodnotím mimoriadne kladne a nazval by som ho výkladnou skriňou iPAQ-u 614c. Jeho podsvietenie je vo väčšine situácií úplne dostatočné. Na priloženom zábere je vidieť, o koľko vyšší je maximálny jas iPAQ-u oproti Nokii. Okrem toho sa zdá, že čierna je na displeji iPAQ-u čiernejšia, obraz je celkovo o čosi kontrastnejší a farby sýtejšie. Ako na jednom zo záberov vidno, za maximálne nepriaznivých okolností je na priamom slnku ako jeden, tak aj druhý displej viditeľný dosť slabo. Ale stačí sa otočiť chrbtom k slnku alebo zájsť do tieňa a je to hneď lepšie. Samozrejme farby nie sú také živé, ako v miestnosti, ale to je vlastnosť zrejme všetkých LCD displejov.

Jas je možné skokovo nastaviť na jednu z piatich úrovní. Medzi 1., 2. a 3. stupňom je odstup primeraný, 4. a 5. stupeň už prinášajú len minimálny nárast jasu. Škoda len, že iPAQ 614c nie je vybavený svetelným senzorom rovnako, ako napríklad jeho starší kolega iPAQ hx4700 alebo spomínaná Nokia N73. Vonku je potrebné nastaviť intenzitu podsvietenia displeja na maximum, v miestnosti na stupeň 3 a v úplnej tme na druhý alebo prvý stupeň. Nastavenie podsvietenia je vnorené v menu, takže odporúčam doinštalovať nejakú aplikáciu, ktorá nastavenie jasu sprístupní priamo na obrazovke Today. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, rozlíšenie 240 x 320 bodov je aj pri úctyhodnej uhlopriečke 2,8“ dostatočné. Text alebo ikony síce nie sú také nádherne hladučké ako na VGA, ale rozhodne nevnímam obraz ako zubatý či nepekný. Na priložených záberoch to možno nie je tak markantné, ale zdá sa, že tmavé oddeľovacie línie medzi jednotlivými bodmi displeja sú u iPAQ-u o čosi tenšie. Voľným okom ich však nevidno a obraz na displeji vyzerá skutočne perfektne.

Veľkosť použitého písma je možné podľa potreby nastaviť, na výber je 5 možností. Štandardne je použitá stredná veľkosť a mne vyhovuje asi najviac.

Vzhľad úvodnej obrazovky Today. Pohľad na samotný iPAQ s maximálnym jasom. Na priamom slnku. Porovnanie maximálneho jasu s Nokiou N73. Malá fotomontáž znázorňuje naraz všetky veľkosti písma. Nastavenia softvérového otáčania obrazovky.
 
  TELEFONOVANIE

iPAQ je v prvom rade telefón (hoci veľmi dobre vybavený). A telefonovanie mu ide skutočne veľmi dobre. Už samotné vytočenie čísla je po zvyku z Nokie príjemnou záležitosťou. Na uskutočnenie hovoru je potrebné zvoliť nejaké číslo z kontaktov alebo ho ručne vyťukať. Netreba ale voliť žiadnu funkciu, stačí len začať písať číslo priamo na základnej obrazovke Today.

Pokiaľ chcem vytočiť nejaké číslo ručne, vyťukám ho a zeleným slúchadlom ho vytočím. Tu nie je žiadna zmena oproti bežným mobilným telefónom. Zaujímavosťou je ale fakt, že pod vytáčaným číslom sa mi okamžite začnú zobrazovať tie kontakty, ktoré začínajú danou číselnou kombináciou. Ak teda vytočím napr. 0916 (viď obrázok), vidím pod číslom zoznam kontaktov, ktoré danou kombináciou začínajú. Ak pridám štvrté číslo, zoznam sa už výrazne zredukuje a tak to pokračuje s každým ďalším napísaným číslom. Poteší však, že sa prehľadáva aj register hovorov, takže hneď vidím, či som už na takéto číslo volal, alebo niekto z daného čísla volal mne, hoci dané číslo nemám uložené v kontaktoch. Je jasné, že táto funkcia sa dá použiť aj na vyhľadanie majiteľa nejakého čísla medzi kontaktmi. Toto Nokie nedokážu a ako by sa to hodilo, ak je nejaké číslo uložené dva krát pod rôznym menom (telefón teda nedokáže identifikovať meno volajúceho). A ani za svet sa nedarí zistiť, ktoré je to druhé meno. Tu je tento problém minulosťou.

Pokiaľ chcem nájsť kontakt podľa mena či priezviska (čo bude zrejme najčastejší spôsob), stačí, aby som napríklad pre vyhľadanie mena Takáč zadal číslo 825. Číslo 8, lebo je tam písmeno T, číslo 2, lebo je tam písmeno A a číslo 5, lebo je tam písmeno K. (viď obrázok) Je to úplne rovnaké, ako keby som písal s funkciou T9. Telefón mi vyhľadá všetky mená a priezviská, ktoré začínajú na ľubovoľnú kombináciu troch písmen (T,U,V) (ABC) (JKL). Nájde sa tak aj TAKáč, ale rovnako aj VALach, UBĽanský či VALér. Opäť sa s postupným zadávaním ďalších čísel zoznam mien vyhovujúcich danej podmienke skracuje. Zaujímavosťou je tlačidlo s číslom 1, ktoré nepíše žiadne písmená. Číslo jedna sa dá predstaviť ako zástupný znak, takže po zadaní kombinácie 821 sa nájdu všetky mená alebo priezviská, ktorá obsahujú (T, U, V) (A, B, C) (hocičo). Veľmi pohodlný a rýchly spôsob vyhľadávania.

Vyťukávanie čísla. Vytáčanie ... Prebiehajúci hovor. Vyťukávanie už volaného čísla. Vyhľadávanie mena v kontaktoch (viď predošlý text). Pri vyťukávaní čísla sa zobrazujú aj kontakty a posledne volané čísla, obsahujúce zadané číslice.
 
Samotný hovor neprináša žiadne vážne zmeny oproti bežnému štandardu. Počas hovoru sa tak na displeji zobrazuje meno a číslo volaného resp. volajúceho, jeho fotografia (ak je uložená v kontaktoch) a doba hovoru. V dolnej časti obrazovky sú k dispozícii softwarové tlačidlá na vytáčanie čísel, prepnutie na hlasitý odposluch či ukončenie hovoru. Posledne menované virtuálne tlačidlo však skrýva isté riziko, mojej polovičke sa podarilo náušnicou hovor nechcene ukončiť. Jedinou zmenou oproti klasickým telefónom, na ktorú sa však dá zvyknúť, je krátky časový interval, počas ktorého druhá strana bezprostredne po spojení hovoru nepočuje hlas telefonujúceho z iPAQ-u. Vyzerá to však, že sa jedná o vlastnosť všetkých zariadení vybavených OS Windows Mobile.

Hlasitosť hovoru v slúchadle je dostatočná, hovor je zreteľný a hlas čistý. V prípade potreby je možné hlasitosť regulovať kolieskom na klávesnici alebo páčkou na ľavej strane telefónu. Po prepnutí na hlasný odposluch je hlasitosť tiež dostatočná, ale nevylučujem, že v hlučnom prostredí sa bude musieť človek viac sústrediť na hovor. To isté platí pre hlasitosť vyzváňania, ktoré nepatrí medzi najhlasnejšie. Problém je však na strane vyzváňacích tónov. Ani jedno z trojice predinštalovaných zvonení nepatrí práve k najvýraznejším. Preto odporúčam nahrať do iPAQ-u nejaké vhodnejšie zvonenie, ktoré je dostatočne výrazné a má aj dostatočnú hlasitosť. Použil som rovnaké, ako som doposiaľ používal v N73. Zdá sa mi, že hlasitosť zvonenia je teraz rovnaká. Veľmi však záleží na tom, ako je telefón položený. Ak leží na rovnom povrchu reproduktorom nadol, hlasitosť sa výrazne zredukuje. Tak na to treba pri používaní pamätať. Ronako je dostatočná aj hlasitosť navigačných povelov (iGo 2006).

Prichádzajúci hovor. Informácia o neprijatom hovore. Možnosť nastavovania hlasitosti.
 
Ešte pár postrehov k telefonovaniu, resp. telefónu. Horná hrana telefónu nad otvorom pre slúchadlo patrí medzi najostrejšie na celom tele telefónu, takže majiteľa veľmi rýchlo odnaučí pritláčať si telefón silnejšie k uchu. Opäť sa jedná len o vec zvyku a po pár dňoch mi už hrana prestala robiť problémy. Regulácia hlasitosti je samostatná pre všetky zvuky reprodukované do slúchadla a samostatná pre zvuky reprodukované reproduktorom na zadnej strane.

V nastaveniach telefónu je možné nájsť mnoho nastavení, ktorými disponujú aj klasické mobilné telefóny. Jedno z obvyklých nastavení sa mi však zatiaľ nepodarilo nájsť. Je ním možnosť vypnúť, prípadne povoliť využívanie siete 3G. Predpokladám však, že rovnako ako v sieti Orange SK je možné manuálne zvoliť jednu z dvoch sietí (GSM alebo UMTS) a takto používanie 3G siete vypnúť, ja to však nepotrebujem. Doposiaľ som nezaznamenal žiadne problémy s telefonovaním, ako v 3G sieti, tak aj v klasickej sieti GSM niekde mimo husto obývaných oblastí. Taktiež sa hovor pri prechodze medzi GSM a 3G sieťou nezrušil a iPAQ nemal žiadne problémy. Po zapnutí zariadenia zo stavu úplného vypnutia si smartphone vyžiada PIN (v prípade ochrany kódom aj ochranný kód). Ak sa PIN nezadá, telefónny modul je neaktívny. Je možné ho neskôr zapnúť cez Wireless Manager.

Nastavenia telefónu. Nastavenia telefónu.
 
  SMS, MMS, E-MAILY

Kto sa už niekedy stretol s PDA pracujúcom s OS Windows Mobile, určite si dokáže predstaviť, ako vyzerá a pracuje editor správ. Je totiž spoločný pre písanie, čítanie a spravovanie správ SMS, MMS a e-mailov. Základom sú tri zložky MMS, Outlook E-mail a Text Messages. Ďalšie zložky pribudnú po vytvorení e-mailových účtov. Ich názov si užívateľ zadáva sám. Každý z týchto priečinkov obsahuje základné podzložky pre prijaté, odoslané, rozpísané, zamazané správy a správy čakajúce na odoslanie. Samozrejmosťou je možnosť vytvárať si vlastné priečinky a ľubovoľne triediť správy. Nechýba ani možnosť ukladania príloh e-mailov na pamäťovej karte. Zložka Outlook E-mail sa synchronizuje s veľkým Outlookom na počítači, ktoré priečinky sa budú synchronizovať a ktoré nie je možné nastaviť si v PC. E-mailové kontá, ktoré sa vyberajú priamo z internetu majú štandardné možnosti nastavenia a myslím, že ich nemá zmysel ďalej popisovať.

Medzi zaujímavosti môžem zaradiť napríklad doručenie správy. Doručená správa sa po prijatí na niekoľko sekúnd zobrazí vo vyskakovacom okne (podobnom, v akom sa zobrazí napríklad prichádzajúci hovor)) a je možné si ju prečítať prípadne na ňu hneď aj odpovedať. Na obrazovke Today sa samozrejme zobrazuje počet neprečítaných správ či e-mailov pre všetky kontá samostatne. Je to praktické a prehľadné. Po otvorení správy sa text na displej zmestí aj s rezervou, takže čítanie je úplne bezproblematické.

Ku komunikácii nepochybne patrí aj možnosť bezdrôtových pripojení. iPAQ 614c ponúka okrem bežných mobilných komunikácií od GSM až po 3G, okrem toho nechýba ani Bluetooth a WiFi. Niektoré nastavenia vidíte na obrázkoch. S tým súvisí aj online komunikácia. Na tieto účely je už predinštalovaný Live Messenger, ktorý funguje rovnako, ako jeho veľký brat na PC. Myslím, že veľa netreba vysvetľovať, pozrite si zábery obrazovky.

Editor správ a stromová štruktúra priečinkov. Informácia o aktuálnom pripojení po kliknutí na ikonu v hornej lište. Informácia o aktuálnom pripojení po kliknutí na ikonu v hornej lište. Správca bezdrôtových pripojení. Rozšírené možnosti nastavenia pripojení. Úvodná obrazovka Live Messenger-a. Kontakty v Live Messengeri po prihlásení.
 
  GPS A NAVIGÁCIA

Už od predstavenia iPAQ-u 614c som sa na neho tešil. Jednou zo zaujímavých funkcií, kvôli ktorej som doposiaľ nosil so sebou aj bežné PDA je navigácia. Ale mať ju v telefóne a nosiť len jedno zariadenie ma neuveriteľne lákalo. Mal som však pochybnosti, či dokáže iPAQ prijímať aj signál so satelitov, keďže v technických špecifikáciách nebolo uvedené nič iné, okrem asistovaného GPS. V slovenských cenníkoch sa iPAQ 614c objavil už pred nejakou dobou, bol však nazvaný ako „HP iPAQ 614c Insight“. To neveštilo nič dobré, moje obavy sa zväčšovali, lebo pôvodne mal mať iPAQ prívlastok „Business Navigator“. Okrem toho sa v rôznych diskusiách množili názory, že HP má s navigáciou problémy a napokon tam možno vôbec nebude.

Napokon sa však obavy nenaplnili a iPAQ 614c skutočne disponuje aj možnosťou príjmu štandardného GPS signálu. O príjem sa stará čip Qualcomm, ktorý sa nevyznačoval v doteraz použitých zariadeniach príliš dobrým príjmom. U iPAQ-u 614c je však príjem GPS signálu veľmi dobrý. Od zapnutia zariadenia až do zafixovania pozície trvá zariadeniu približne 60 sekúnd. Pri pohybe v zastavanej oblasti nemá tendenciu strácať polohu. O niečo viac trvá zafixovanie pozície po prvom zapnutí v idúcom aute s pokovenými sklami (ktoré bývajú tvrdým orieškom pre nejednu navigáciu), po zafixovaní však funguje spoľahlivo. V aute používam držiak Dicota Keeper, ktorý iPAQ drží bezpečne a na zadnej strane má penové krúžky, ktoré zabraňujú kontaktu zadnej strany prístroja s držiakom, vďaka čomu sú hlasové pokyny dostatočne zreteľné a nie je nutné použiť ani maximálnu hlasitosť.

Ako sa však v praxi prejavuje funkcia asistovaného A-GPS sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť.

Zobrazenie sily signálu dostupných satelitov. Znázornenie polohy satelitov.
 
  FOTOGRAFOVANIE

iPAQ 614c je vybavený zabudovaným fotoaparátom, ktorý dokáže zhotovovať fotografie veľkosti maximálne 2048 x 1536 bodov a je vybavený možnosťou automatického zaostrenia a LED bleskom. Dokáže aj natáčať video. Vďaka väčším rozmerom telefónu, ako aj krásnemu veľkému displeju si pri fotografovaní pripadám, ako keby som v rukách nedržal telefón, ale malý kompaktný fotoaparát. Zvuk pri zaostrení, ako aj zvuk spúšte je veľmi decentný, komu by však aj napriek tomu vadil, môže ho v menu vypnúť úplne. Fotoaparát sa aktivuje zapusteným tlačidlom spúšte na pravom boku prístroja a zhruba za 6 sekúnd je pripravený na fotografovanie. Tlačidlo spúšte je dvojpolohové, takže slabým stlačením sa zaostrí a dotlačením tlačidla dôjde k expozícii snímku. A to je asi tak všetko pozitívne, čo sa o zabudovanom fotoaparáte dá napísať. Bohužiaľ.

Detailný pohľad na objektív fotoaparátu s bleskom. Okno aplikácie pre fotografovanie - šum vidno aj tu.
 
Asi najzávažnejšou chybou fotoaparátu je, že produkuje nekvalitné zábery. Pritom to nie je iba závada tohto konkrétneho kusu (s výnimkou neostrosti jednej strany záberov, ktorú vyriešil servisný zásah). Chyby budem uvádzať postupne podľa ich závažnosti. V prvom rade je viditeľná neostrosť v rohoch záberu, u môjho iPAQu je ale za pomerne ostrý považovateľný len stred záberu. Jedna strana fotografie je rozostrená len trochu, druhá výrazne. Ak sa fotografuje pohyblivý objekt, respektíve sa počas expozície pohne fotoaparátom, snímok síce nie je rozmazaný (ako to býva obvykle u ostatných fotoaparátov), ale je deformovaný. V praxi to znamená, že napríklad rovný stĺp na fotografii nie je celkom rovný, ale mierne zvlnený. Vysvetľujem si to tým, že celá scéna sa nenasníma naraz, ale postupne po riadkoch. Snímky majú farebný nádych, jedna strana fotografie do zelena, druhá do ružova. Potom tu máme šum. Jeho miera je akceptovateľná len za slnečného dňa, nakoľko sa zrnitosť prejavuje len na tmavších plochách. V interiéri alebo za horšieho svetla je zrnitý už celý snímok. A napokon aj automatické vyváženie bielej je dosť mizerné a väčšina snímok má nádych do žlta. Krajina osvetlená slnkom v popoludňajších hodinách vyzerá ako keby to slnko práve zapadalo. Aj blesk sa dá nazvať len paródiou na blesk. Z Nokie som zvyknutý, že blesk možno nechať v automatickom režime (odpáli sa len keď je to potrebné), je možné ho úplne vypnúť, prikázať mu, aby pracoval pri každom zábere alebo aby redukoval jav červených očí. U iPAQ-u sú na výber len dve možnosti. Blesk vypnutý a blesk zapnutý. A keď hovorím zapnutý, myslím tým zapnutý stále. Teda po celú dobu, po ktorú je aktívny fotoaparát. Dá sa to použiť ako slabá baterka (ale dosť drahá, že?), nie však ako blesk. Kto by čakal, že v momente expozície sa jas blesku zvýši, bude sklamaný. Prekvapenie sa nekoná. Jas blesku je taký slabý, že postačuje akurát na osvetlenie hárku A4 vzdialeného od objektívu pár desiatok centimetrov. U mierne vzdialenejších objektov blesk stačí akurát na to, že vidíme to, čo fotografujeme a na vzdialenosť cca 3 m sa už blesk neprejavuje vôbec. A napokon, ak je v batérii už len cca 20% energie (alebo menej), fotoaparát už nie je možné ani zapnúť (WiFi sa vypne pod 15%).

Záber stránky časopisu zrkadlovkou (zmenešený na 3,2 Mpix). Záber stránky časopisu Nokiou N73. Záber stránky časopisu iPAQ-om 614c.    N73 - dobrá farebnosť, scéna ostrá. iPAQ - ľavá časť úplne neostrá, farebnosť mizerná, pokrivené stožiare v dôsledku pohybu rukou.    
Takže mi neostáva nič iné, len nosiť so sebou moju doterajšiu Nokiu N73. Tá fotí podstatne lepšie, hoci jej fotoaparát má papierovo rovnaké parametre ako iPAQ (3,2 Mpix, LED blesk, autofocus). Časom si zoženiem nejaký ultramalý kompakt, ktorý by som vedel mať neustále so sebou. (edit: ultrakompakt som si zaobstaral a zistil som, že na rýchle operatívne fotografovanie je podstatne vhodnejší, nakoľko jeho reakčná doba, ako aj čas od zapnutia po pripravenosť k fotografovaniu je výrazne kratší než u N73, ronako rozlíšenie, blesk, ovládanie a náchylnosť k prepalom sú kdesi inde).

iPAQ - tu sa najviac prejavuje neostrosť ľavej strany. iPAQ - všetky predošlé chyby, všimnite si stožiare, vežiak a trolejové vedenie, mali by byť rovné. iPAQ - štadión na ľavo je naozaj ostrejší a lampa na pravo je rovná.
EDIT - iPAQ sa mi podarilo vyreklamovať a po menších či väčších patáliách mám nový kus. Tak sa môžete pozrieť, ako fotografuje tento kúsok. V exteriéri je to už aspoň trochu použiteľné, nakoľko nie je neostrá celá ľavá polovica, ale len menší pruh na pravom okraji záberov. Ostatné nedostatky fotoaparátu však ostali nezmenené, vďaka nastaveniu saturácie sú zábery o niečo menej farebné, ale zase sa výrazne eliminovali farebné fľaky.

Pohľad na mesto preverí rozlišovaciu schopnosť objektívu. Dom pomerne ostrý, VW Polo značne deformované. Mierny pohyb fotoaparátom rozvlní domy. Ostrosť priemerná. Ešte jeden záber pri zatiahnutej oblohe. Obligátna fotografia časopisu formátu A4. Niekedy fotoaparát prejaví aj umelecké vlohy. 
 
  VÝDRŽ

Mnoho ľudí zaujíma veľmi podstatná vlastnosť ako výdrž. Batéria so solídnou kapacitou 1590 mAh naznačuje, že výdrž by mohla byť dostatočná. Veľmi však závisí od spôsobu používania zariadenia. Ak sa na telefóne neustále niečo robí, displej aj klávesnica svietia, využívajú sa bezdrôtové technológie, plne nabitá batéria vydrží len približne pol dňa. Predpokladám však, že väčšina ľudí sa s telefónom nehrá nepretržite celý deň (okrem prvých pár dní po kúpe), takže je pravdepodobné, že výdrž bude porovnateľná s Nokiou N73, teda približne jeden až dva dni na jedno nabitie. Pokiaľ som telefón využíval štandardne, čo v praxi znamená pár fotografií, niekoľko správ a hovorov, niekoľko minút práce s aplikáciami, nejaká tá synchronizácia s PC (s vypnutým USB nabíjaním), tak okolo poludnia bola batéria nabitá na 87%. Našťastie je možné iPAQ dobíjať aj z hociktorého počítača vybaveného USB portom, tak nevidím problém telefón dobiť aj v práci, alebo v aute.

Uskutočnil som aj test výdrže, pri ktorom som po úplnom dobití batérie spustil prehrávanie videa s rozlíšením 320 x 240 v celoobrazovkovom režime. Jas som nastavil na druhý stupeň a hlasitosť na predposledný temer najsilnejší stupeň. Hodina pozerania videa (ale aj trochu manipulácie s iPAQ-om) ubrali z batérie 18% energie. Po druhej hodine indikátor batérie ukazuje hodnotu 69%, po troch hodinách je batéria nabitá na 52%, po štvrtej hodine na 38% a po piatej hodine 20%. Pri úrovni 15% sa ozýva varovanie (zvukové aj vizuálne) o vybitej batérii a po takmer 6-tich hodinách sa ozýva ďalšie varovanie upozorňujúce na posledných 5% energie v batérii. iPAQ sa nevypol, ale tu už meranie ukončím. Namerané hodnoty naznačujú, že približná výdrž iPAQ-u s plne nabitou batériou je zhruba 6 hodín, čo nie je na PDA s telefónom rozhodne zlé. Samozrejmosťou je, že pri úplnom vybití batérie nedôjde s strate dát a inštalovaných programov tak, ako to bolo u starších zariadení s OS Windows Mobile 2003.

Aby bolo možné vytvoriť si dostatočný obraz o výdrži zariadenia, tak v prípade, že sa iPAQ nepoužíva, ale je zapnutý (napr. cez noc), tak za 8 hodín ubudnú z batérie zhruba 4 % energie. V prípade vyššie uvedeného prehrávania videa ubudne z batérie približne 16% energie za hodinu. Pokiaľ však iPAQ budeme využívať na navigáciu v aute, kde bude ešte celý čas pripojený k Bluetooth handsfree súprave a podsvietenie bude nastavené na strednú úroveň, tak s pár minútami hovorov ubudne každú hodinu z batérie probližne 28% energie.

Za veľkú výhodu považujem možnosť pomerne presne kontrolovať stav nabitia batérie. V hornej lište je síce stále prítomný ukazovateľ stavu batérie, je však veľmi orientačný. Dokáže zobraziť iba 4 paličky (rovnako ako susedný indikátor sily GSM signálu). Je však možné naň kliknúť a zobraziť presnejší ukazovateľ v percentách. Samozrejme na obrazovku Today existuje mnoho pluginov, ktoré dokážu zobrazovať stav nabitia batérie rovnako presne, prípadne odhadovať výdrž aj v minútach. Obrovskou výhodou je možnosť sledovať nabitie batérie aj počas priebehu nabíjania a odhadnúť asi ako dlho sa batéria bude nabíjať. U Nokie takéto možnosti chýbajú, navyše stačí aj krátke nabíjanie a batéria sa tvári ako plne nabitá. Ale pomerne rýchlo sa zase vybije na pôvodnú úroveň.

Presnejší ukazovateľ stavu nabitia batérie je v menu.
 
  MULTIMÉDIÁ, VÝKON A OSTATNÉ POSTREHY

Na reprodukciu systémových zvukov, ako aj hudby sa štandardne využíva reproduktor na zadnej strane. Jeho hlasitosť nie je síce prehnaná, ale na bežný posluch hudby alebo zvukového doprovodu videa je dostatočná. Pri maximálnej hlasitosti sú niektoré hlasnejšie zvuky mierne skreslené, vtedy však stačí znížiť hlasitosť o jeden stupeň a je všetko v poriadku. Vzhľadom na veľkosť reproduktora asi nikoho neprekvapí, že reprodukovaná hudba znie dosť plechovo a neyachráni to ani funkcia Bass Boost. Ale aj pribalené špuntové slúchadlá (ktoré vyzerajú dosť lacno a plastovo, nemajú penové návleky a chýba aj označenie Ľ a P strany, nepostrádajú ale mikrofón, tlačidlo na prijatie hovoru a regulátor hlasitosti) majú značne plechový zvuk. Z dôvodu absencie bežného stereo jacku som zatiaľ nemohol kvalitu zvukového výstupu odskúšať na poriadnych slúchadlách. Keď však zoženiem redukciu z mini USB na 3,5 mm jack, tak to sem doplním.

Spomenuli sme si prehrávanie zvuku, preto zákonite nasleduje prehrávanie videa. Po doinštalovaní alternatívneho prehrávača (napr. TCPMP) už nie je problém prehrať si video aj vo formáte DivX. A musím povedať, že obraz na displeji iPAQ-u vyzerá skutočne nádherne, farby sú živé, scéna kontrastná a ostrá. S videom v plnom PAL rozlíšení (720 x 540) a s dátovým tokom videa 1900 kbit/s, zvuku 160 kbit/s stereo má však iPAQ problémy a obraz je mimo prevažne statických scén trhaný. DivX video s rozlíšením 640 x 480 (obraz 1500 kbit/s, zvuk 160 kbit/s stereo) už nie je problém, iba v scénach, kde sa hýbe celý obraz je možné spozorovať trhnutie. Vzhľadom na rozlíšenie displeja sa však javí ako optimum rozlíšenie 320 x 240 bodov (obraz 400 kbit/s, zvuk 112 kbit/s stereo, prípadne 64 kbit/s mono, ak sa má video počúvať iba na zadný reproduktor). Takéto video sa dá prehrávať bez zaváhania. Navyše po zmenšení sú ľahšie čitateľné aj texty prípadne titulky, ktoré sú uložené priamo v obraze a takáto nahrávka zaberá niekoľkonásobne menej miesta na pamäťovej karte. V praxi tak 90 minútový film so stereo zvukom zaberie na pamäťovej karte iba 338 MB. Obraz je pritom stále veľmi pekný a zvuk je možné počúvať pribalenými slúchadlami.

S videom neoddeliteľne súvisí aj výkon zariadenia. Na jeho otestovanie som využil program Virtual Spaghetti Vsbenchmark 2007. Finálne skóre je 1874 bodov. (Graphics 1804, Other 1854, JPEG 3547, Games 1567, Sound 602).

Môj iPAQ je jedným z prvých zariadení na našom trhu, tak neprekvapí, že OS je vo verzii 1.00, firmware iPAQ-u vo verzii 0.77. Aj napriek tomu som zatiaľ nenarazil na bugy alebo nedokonalosti. Ani raz sa mi nestalo, aby som musel zariadenie reštartovať z iného dôvodu, než kvôli novo inštalovanej aplikácii, ktorá reštart vyžadovala. Takže stabilita sa javí zatiaľ ako príkladná.

Za veľkú prednosť považujem možnosť pohodlne dostať telefónny zoznam z telefónu do originálnej handsfree súpravy v aute. U drvivej väčšiny áut handsfree súpravy so Symbianom nespolupracujú, preto sa u prichádzajúcich hovorov zobrazí iba číslo volajúceho a pre vytočenie nejakého čísla je nutné vyberať telefón z vrecka. Register prijatých či zmeškaných hovorov je iba utópiou. Ale teraz som sa konečne dočkal a v telefónnom zozname môžem listovať bez nutnosti vyberať telefón.

Smartphone sa predáva bez lokalizácie, takže je kompletne v angličtine. Mne to však nevadí. Jediné, čo je potrebné doinštalovať je klávesnica, ktorá podporuje písmená s diakritikou (zvykne sa nazývať aj malá lokalizácia). Bez tejto klávesnice nedokážete napísať písmená s mäkčeňmi a dĺžňami. Na trhu je dostupných viacej klávesníc a každý si pravdepodobne vyberie. Na trhu sú dostupné aj veľké lokalizácie, ktoré majú vplyv na celý operačný systém, nedokážu však lokalizovať úplne všetko a dodatočne inštalované aplikácie tak musíte stiahnuť už lokalizované.

Nastavenie Bass Boost. Prehrávač Windows Media a prehrávanie skladby mp3. Prehrávanie DivX videa v TCPMP. Video v celoobrazovkovom režime. Možnosti lokalizácie.
 
  APLIKÁCIE

Ostatné aplikácie, ktoré nájdeme v telefóne spomeniem už len veľmi stručne.

Za zmienku stojí napríklad šetrič obrazovky, ktorý sa aktivuje po istej dobe nečinnosti zariadenia (pokiaľ si nastavíte, aby sa displej nevypínal – napríklad na nabíjačke). Šetrič zobrazuje v hornej časti čierneho displeja čas, v dolnej dátum a v strednej časti postupne zobrazuje obrázky z preddefinovaného adresára. Efekty, doba nečinnosti pre aktiváciu a podobne sa dajú samozrejme nastaviť.

Samozrejme v zariadení nechýbajú aplikácie na úpravu dokumentov doc/docx (Word Mobile) a xls/xlsx (Excel Mobile). Na zobrazovanie prezentácií ppt slúži PowerPoint Mobile, dokumenty vo formáte pdf zobrazí zase Clear Vue. Na ukladanie poznámok slúži program Notes, čas si zorganizujete v Calendar-i a úlohy zase v programe Tasks. Obrázky a fotografie dokáže zobrazovať Pictures & Videos od Microsoftu, alebo Photosmart Mobile od HP. Hudbu a video dokáže prehrávať aplikácia Windows Media, na DivX je však krátka. Na komunikáciu môžete okrem telefonovania využiť a vyššie spomenutú aplikáciu na čítanie a písanie správ alebo využiť Live Messenger. Navigovať vás môže Google Maps (vyžaduje však pre načítavanie máp dátové pripojenie), zariadenie môžete skúsiť ovládať hlasom cez Voice Commander a základné matematické výpočty zvláda Calculator. Základné spravovanie súborov v iPAQ-u zvláda File Explorer, pripojiť sa k vzdialenej pracovnej ploche dokáže Remote Desktop. Na synchronizáciu s počítačom sa využíva ActiveSync, ktorý s veľkým Outlookom na PC zosynchronizuje kontakty, položky v kalendári, e-maily, poznámky aj úlohy.

Základná obrazovka Today môže voliteľne zobrazovať aktuálny dátum a čas, informácie o vlastníkovi zariadenia, stav bezdrôtových technológií a názov mobilného operátora, výťah z kalendára, počet neprečítaných správ, počet úloh a iné informácie. Samozrejmosťou sú aj rozsiahle možnosti nastavenia zariadenia, ako jas, voľba siete, zvuky, zvonenia, hlasitosť, typ klávesnice, dátum, čas a pod. Za spomenutie stojí napríklad možnosť zobrazovať moje číslo len tým ľuďom, ktorých mám v kontaktoch.

Možnosť online aktualizácie OS. File Explorer (po našom Prieskumník). U Nokie N73 neznámy pojem - opakovaný budík. Office Mobile. Excel Mobile. Word Mobile. Ukážka jednaj obrazovky s nastaveniami - pripomína mobil.
 
  ZHRNUTIE

IPAQ 614c hodnotím veľmi kladne. Za výbornú cenu (v porovnaní s konkurenčnými smartphonmi s OS Symbian) ponúka skvelú výbavu, dostatočný výkon ako aj možnosti ďalšieho rozšírenia aplikáciami podľa vlastných potrieb. Vďaka doinštalovaným aplikáciám sa možnosti iPAQ-u výrazne vzdialia od výbavy, ktorú ponúka Nokia N73. Skvelý veľký displej a pevná konštrukcia robia z iPAQ-u zariadenie inej triedy. Škoda len toho nevydareného fotoaparátu. Absencia prednej kamery mi nevadí, nakoľko na Nokii N73 som ju mal a využil som ju asi 3 krát (na vyskúšanie).

Na záver si položím otázku: Ako som doteraz mohol používať mobil, ktorý sa ovládal IBA klávesnicou?


© 09.02.2008