Ozvučenie Fabie 2018-03-27T19:55:23+00:00

Project Description

Ozvučenie Fabie

PRÍPRAVA

Podľa vyjadrenia zástupcov Škoda Auto sú vo Fabii osadené už od výroby takéto reproduktory:

predné stredobasové – wooffer – 40 W, 4 ohm
predné vyškové – tweeter – 5 W, 4 ohm
zadné basové – wooffer – 20 W, 4 ohm
zadné výškové – tweeter – 5 W, 4 ohm

Samozrejme reproduktory majú papierovú membránu a plastový kôš. Čo nie je zárukou práve najlepšieho zvuku.

Začal som teda hľadať komponentné reproduktory s priemerom 165 mm, ktoré by hrali krajšie a poskytli by aj lepšie basy. Ako som sa však dozvedel, nie všetko, čo výrobca na reproduktoroch uvádza je celkom pravda. Takže jedine testovať a testovať. Ak si zakúpite kvalitné reproduktory s rovnakým výkonom ako tie pôvodné, tak si určite polepšíte.

Na obrázku vidíte pôvodné predné reproduktory, ktoré sú prinitované ku plechovej výplni dverí.

IDEME NA TO!

Najskôr musíme odvŕtať 4 nity, ktoré držia každý z reproduktorov. Urobte to tak, aby vám zbytočne nespadli do dverí, lebo ich už odtiaľ nevyberiete. Taktiež pôvodný konektor už nebude na nič, tak ho odstrihneme. Vodiče rovnakých farieb navzájom prepojíme, aby sme neodpojili tweeter.

Potom si musíte zohnať dištančné krúžky, do ktorých reproduktory osadíte. Predávajú sa aj plastové s výškou 40 mm, ja som však volil cestu výroby kvalitnejších vlastných krúžkov z MDF. Neodporúčam drevotriesku (DTD), lebo sa s ňou nepracuje tak dobre ako s MDF a je menej pevná. Ako vidíte na obrázku, dištančný krúžok pre jeden reproduktor sa skladá z dvoch rovnakých krúžkov vyrezaných z MDF o hrúbke 18 mm. Krúžky sú navzájom zoskrutkované piatimi skrutkami a na spoji je použitý silikón. Priemer krúžkov je 170/140 mm, takže vnútornú stranu vrchného krúžka musíme mierne opilovať, aby sa tvarovo prispôsobil košu reproduktora. Je dôležité čo najdokonalejšie utesniť priestor za reproduktorom, aby nevznikol akustický skrat. Preto som každý dištančný krúžok priskrutkoval do plechu štyroma skrutkami a dosadaciu plochu som opäť zaplnil silikónom.

Ešte sa pristavíme pri hĺbke reproduktorov. Tá je totiž veľmi podstatným kritériom pri výbere reproduktorov. U Fabie nie je hĺbka reproduktorov príliš veľká, takže výber bude pomerne obmedzený. Celková výška reproduktora (meraná od magnetu až po vyvýšený okraj membrány + rezerva na prekmit) by nemala presiahnuť 65 mm. U reproduktorov však býva často uvedená iba montážna hĺbka, tak sa nedajte pomýliť. Mne sa podarilo dostať do dverí reproduktor s výškou od magnetu po okraj membrány 65 mm. Ešte v tom nie je zahrnutá rezerva na prekmit.

Na obrázku vidíte už namontovaný dištančný krúžok. Pred jeho definitívnou montážou nezabudnite vyvŕtať otvory pre vodiče k reproduktoru. Ešte by som doplnil predošlý odstavec o hĺbke. Ako som spomínal, môj hotový dištančný krúžok má výšku 36 mm a montážka hĺbka reproduktora môže byť o 22 m väčšia. Toľko miesta je ešte pod dištančným krúžkom. Ak sa na obrázok dobre pozriete, uvidíte, že hĺbku limituje koľajnica pre posuv okna. Ja som zvolil reproduktory, ktoré majú montážnu hĺbku 58 mm, takže to na chlp sadlo. Ak by som použil hotové plastové dištančné rámiky, reproduktor by bol zbytočne o 4 mm vyššie. Zadnú stranu magnetu som polepil tenkou penou, aby nerezonoval o koľajnicu.

Teraz už len zostáva pricínovať vodiče (konektory faston môžu časom zaoxidovať). Len pozor na správnu polaritu. Takto by môj reproduktor spĺňal požadovanú výšku, lenže okraj membrány by sa dotýkal výplne dverí. Takže aj na vrchnú stranu repruduktora musí prísť dištančný krúžok. Jeho rozmery som volil tak, aby sa nedotýkal membrány. Vyrobil som ho z obyčajnej podložky pod myš, ktorá je dostatočne pružná a zároveň pevná, aby sa membrána nemohla dotknúť výplne dverí. Krúžok som prilepil na reproduktor Chemoprénom. Výsledok vidíte na priloženom obrázku.

Kto má nejakú tú korunu nazvyš a pevné nervy, môže dvere ešte dodatočne vytlmiť. Zabráni sa tak prípadným rezonáciám a ešte to aj zlepší akustiku dverí. Ja som na to použil antirezonančný sprej (guma v spreji), ktorým som dôkladne vystriekal plechovú výplň dverí. Treba mať však pevné nervy a všetko, čo sa nemá zastriekať (konektory, káble, tiahla, skrutky) treba dôkladne obaliť páskou a novinami (týmto ďakujem svojej manželke, ktorá to urobila za mňa). Pozorné oko si všimne, že na predošlom obrázku je už plech vystriekaný. Aj vnútornú stranu „tapacírungu“ dverí som vytlmil. Tentokrát som použil molitán na tento účel určený, ktorý som lepil Chemoprénom. Výsledok mojej práce vidíte na obrázku.

ZÁVER

Výsledok mojej celovíkendovej práce stál za to. Zvuk je po výmene reproduktorov omnoho plnší a pribudli basy, ktoré som dosť postrádal. V dobe, keď píšem tento text ešte reproduktory nie sú celkom zahorené, takže po cca 10 hodinách používania by sa zvuk mal podľa výrobcu ešte zlepšiť.